" Поведінка під час радіаційної безпеки"
Радіаційна аварія — подія, внаслідок якої втрачено контроль над ядерною установкою, джерелом іонізуючого випромінювання, і яка призводить або може призвести до радіаційного впливу на людей та навколишнє природне середовище, що перевищує допустимі межі, встановлені нормами, правилами і стандартами з безпеки (ст. 1 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 08.02.1995 № 39/95-ВР).
Радіаційний вплив на людину полягає в порушенні життєвих функцій органів кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту й розвитку променевої хвороби під впливом іонізуючих випромінювань.
1. Якщо оголошений небезпечний стан, не панікуйте, слухайте повідомлення.
2. Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
3. Дізнайтеся про час і місце збору для евакуації.
4. Зменшіть проникнення радіаційних речовин у квартиру (будинок): щільно зачиніть вікна та двері, вентиляційні отвори (люки), щілини заклейте.
5. Підготуйтеся до можливої евакуації: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності й гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2–3 доби, питну воду.
6. Підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки, як-от мильний розчин для рук.
7. Перед виходом із приміщення від’єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ та воду.
У випадку раптового виникнення
1. Якщо отримали повідомлення про радіаційну небезпеку, надіньте протигаз або респіратор, а за їх відсутності — ватно-марлеву пов’язку. Ідіть у захисну споруду. Якщо захисна споруда далеко, залишайтесь у приміщенні.2. Уникайте паніки. Слухайте повідомлення органів влади з питань надзвичайних ситуацій.
3. Зменшіть можливість проникнення радіаційних речовин до приміщення — виконайте герметизацію.
4. Проведіть йодну профілактику.
5. Уточніть місце початку евакуації. Попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам і людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
6. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки та інші необхідні вам речі, у герметичну валізу.
7. Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- й газопостачання, візьміть підготовлені речі, надіньте протигаз (респіратор, ватно-марлеву пов’язку), верхній одяг (плащ, пальто, накидка), гумові чоботи.
8. Після того, як прибули на нове місця перебування, проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття і санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або самостійно.
Зніміть верхній одяг, ставши спиною проти вітру, витрусіть його. Повісьте одяг на перекладину, віником або щіткою зметіть з нього радіоактивний пил і вимийте водою. Почистіть взуття щіткою або будь-яким підручним засобом і вимийте водою.Обробіть відкриті ділянки шкіри водою або розчином з індивідуального протихімічного пакета (типу ІПП-8). Для обробки шкіри можна використовувати марлю чи просто рушники.
9. Дізнайтеся у місцевих органів державної влади адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.Засоби захисту у зоні радіаційного забруднення
Органи дихання і шкіра
для захисту органів дихання потрібно використовувати:
- респіратори Р-2, У-2К (для дорослого населення);
- ватно-марлеві пов’язки;
- маски від пилу ПТМ-1 з тканини;
- протигази.
Житло, джерела води, продукти харчування
Радіаційна безпека та особиста гігієна
- обмежте перебування на відкритій території;
- використовуйте засоби індивідуального захисту (респіратор, пов’язку, плащ, гумові чоботи), коли виходите з приміщення;
- не роздягайтесь, коли перебуваєте на відкритій території, не сідайте на землю, не паліть;
- вимийте водою або витріть мокрою ганчіркою взуття перед входом у приміщення, верхній одяг витрусіть і почистіть вологою щіткою;
- дотримуйте правил особистої гігієни, ретельно мийте руки з милом перед їжею;
- робіть щоденне вологе прибирання з мийними засобами в усіх приміщеннях, що призначені для перебування людей;
- харчуйтеся тільки в закритих приміщеннях;
- вживайте воду тільки з перевірених джерел;
- не пийте воду з відкритих джерел s з мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки. Колодязі накрийте;
- вживайте в їжу лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях (консервацію) і не зазнали радіоактивного забруднення;
- не вживайте овочі, які росли на забрудненому ґрунті;
- не пийте молоко від корів, які пасуться на забруднених пасовиськах;
- не купайтесь у відкритих водоймах до перевірки ступеня їх радіоактивного забруднення;
- не збирайте в лісі ягоди, гриби й квіти.
Щоб уникнути ураження шкіряних покровів, використовуйте плащі з капюшонами, накидки зі щільної тканини або поліетиленової плівки, комбінезони, гумове взуття, рукавиці, а за наявності — захисний спеціальний одяг.
Усі вікна в домі закрийте плівкою, вхідні двері обладнайте м’якими шторами. Закрийте димоходи, вентиляційні отвори (люки). Килимові доріжки й килими зверніть. М’які меблі накрийте чохлами, столи накрийте плівкою або клейонкою. Перед вхідними дверима поставте ємність з водою і поруч розстеліть килимок.
Водорозбірні колонки обладнайте наметами. Продукти зберігайте у скляній тарі або поліетиленових пакетах, у холодильниках.
Щоб попередити або послабити дію на організм радіоактивних речовин:
Пам'ятайте, у разі радіаційного впливу краще не займатися самолікуванням і за першої нагоди обов’язково звернутися до лікаря.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.