Саме у цей день 1970-го року 20 мільйонів американців вийшли на вулиці, в парки і аудиторії, протестуючи проти погіршення стану навколишнього середовища.
Цікаві факти про нашу планету
- У Землі є свій прапор – це фото планети з космосу на синьому тлі.
- Найбільш витривалий організм на Землі –тихоходи: у відкритому космосі може вижити 10 днів. Для порівняння, людина без спецкостюму – лише 2 хвилини.
- У ядрі Землі вдосталь золота, щоб покрити її повністю шаром понад 45 см.
- Земля не повністю має форму кулі, оскільки наша планета постійно обертається, це також вплинуло на її форму. Вона дещо випукла на екваторі та трішки сплюснута на полюсах.
- Якщо б у нас не було Місяця, день на планеті тривав би не більше шести годин.
- Щороку вчені виявляють до пів мільйона землетрусів, сто тисяч з яких можна відчути навіть без спеціальних приладів. Практично щоп’ять днів на Землі відбувається землетрус, здатний призвести до різного рівня руйнувань.
- За даними WWF (Всесвітнього фонду дикої природи), за останні 40 років на Землі зникло 40 % дикої природи.
10 маловідомих фактів про Землю
1. Гравітація розподіляється по поверхні Землі нерівномірно
Виявляється, в деяких місцях ви можете відчути себе важче, ніж в інших. Область низької гравітації спостерігається біля берегів Індії, а відносно висока гравітація - в південній частині Тихого океану. Причина цього невідома, оскільки існуючі поверхневі утворення не є домінуючими. Супутники-близнюки NASA під назвою GRACE, запущені в березні 2002 р., виробляють детальні вимірювання гравітаційного поля Землі, що дозволить зробити нові відкриття в області гравітації і екологічної системи планети.
2. Атмосфера «випаровується»
Завдяки теплової енергії, швидкість деяких молекул, що знаходяться на зовнішньому кордоні атмосфери Землі, збільшується настільки, що вони виходять за межі зони дії її гравітації. В результаті відбувається повільний, але рівномірний відтік атмосфери в космос. Через те, що летючий водень має нижчу молекулярну масу, його молекули легше розвивають необхідну швидкість, і «витікають» в космос швидше. Тому в даний час атмосфера Землі не зменшується, а окислюється, впливаючи на хімічну природу життя, що сформувалася на планеті. До того ж, атмосфера, насичена киснем, зберігає уцілілий водень, укладаючи його в молекули води.
3. Земля сповільнюється
Як наслідок змін гравітаційних сил, викликаних дією місяця, Сонця і інших планет сонячної системи, зсувів матерії в різних частинах планет і інших впливів, швидкість обертання Землі навколо своєї осі розрізняється за часом. Останнім часом день скоротився на соті долі секунди, вказуючи на те, що кутова швидкість планети зросла. Чинники, що викликають це зростання, не встановлені. За даними про обертання Землі видно коливання в різних тимчасових масштабах. Найбільші з них спостерігаються в сезонному масштабі: Земля сповільнюється в січні і лютому.
4. Радіаційний пояс Ванн Аллена
Радіаційний пояс Ван Аллена є тор, що складається з енергетично заряджених часток (плазми), огинає планету, і утримуваний її магнітним полем. Космонавти корабля Аполлон, що літали на Луну, провели в цьому поясі зовсім трохи часу, але, ймовірно, ризик захворювання раком у них злегка підвищився. Співробітники NASA повідомили, що спеціально запланували запуск Аполлона і розрахували перехідні орбіти таким чином, щоб обійти край поясу над екватором і звести вплив радіації до мінімуму. Крім цього, через що проводяться в космосі ядерних випробувань, з'явилися штучні радіаційні пояси. «Starfish Prime» - ядерне випробування, проведене на великій висоті, створило штучний радіаційний пояс, який пошкодив і знищив біля третини всіх супутників, що знаходилися на навколоземній орбіті, за раз.
5. Місяць віддаляється від Землі
Фактор, що впливає на приливи і відливи, збереження енергії і кінетичний момент. Виміри, що проводилися ось вже впродовж 25 років, чітко показують, що орбіта Місяця збільшується, і вона віддаляється від Землі. В цілому, це відбувається із швидкістю 4 см. на рік. Проте, астрономи передбачають, що коли Сонце вступить у фазу червоного гіганта - приблизно через 5 млрд. років - і Земля, і Місяць, потрапивши під вплив його збільшилася атмосфери, зблизяться знову. У цей період Місяць підійде до Землі так близько, як ніколи - вона знаходитиметься на висоті 18470 км. над нашою планетою в крапці, що отримала назву «межа Роше». У результаті Луна буде розірвана на шматки і розсіяна, утворивши з уламків грандіозне кільце діаметром 37000 км. над екватором Землі, подібно до кільця Сатурна.
6. Місяць створює приливи в атмосфері
Місяць робить приливної ефект не тільки на океани, але і на атмосферу. Теоретичні знання передбачають сильніші коливання місячного тиску в тропіках, але їх амплітуда рідко перевищує 100 мікробар (0,01% від середнього приповерхневого тиску). Для виявлення такого слабкого сигналу, замаскованого сильнішими коливаннями тиску пов'язаними з погодою, потрібно було розробити особливі статистичні методи і накопичити дані по безлічі систематичних спостережень. Це нормально для атмосферних хвиль - збільшувати свою амплітуду з висотою із-розрядженого повітря. Місячні приливи, проте, слабкі в порівнянні з сонячними, що відбуваються у верхніх шарах атмосфери.
7. Коливання полюсів
Коливання являє собою невеликі зміни осей обертання Землі, відкриті американським астрономом Чандлер (Seth Carlo Chandler) в 1891 р. Вони складають 0,7 арксекунди протягом 433 днів. Іншими словами, полюси планети рухаються по неправильній кола діаметром від 3 до 15 м. Причина цього невідома. 18 липня 2000 Лабораторія реактивного руху заявила, що «принципова причина чандлеровскіх коливань криється в змінюється тиску на дні океану, викликаному коливаннями температур і солоності, а також вітровими змінами в циркуляції океанів». Однак, в період з січня по лютий 2006 р. учені відмітили, що чандлеровске коливання припинилися, і пауза продовжувалася впродовж 6 тижнів. Ця аномалія викликала додатковий інтерес до розуміння того, що відбувається, але спричинило, або спричинить це які-небудь катастрофічні зміни в осі обертання нашої планети, поки невідомо.
8. Електричний заряд Землі
З 1917 р. ученим відомо, то поверхню Землі має негативний електричний заряд, але ніхто не знав, що утримує цей заряд. При ясній погоді електрика протікає між землею і повітрям в такому напрямі, що заряд повинен би був розсіятися. І струм цей досить слабкий: всього близько 1500 ампер; трохи більше по всій планеті, ледве перевищуючи струм декількох ліній електропередач. Але електрику, яка покидає Землю, повинна якось відновлюватися, інакше б воно швидко кінчилося. Напрошується думка про те, що грози відновлюють заряд, але ніхто цього не довів. Три роки тому один інститут провів дослідження за допомогою літаків ВПС: вони виміряли електричні завихрення в нерухомому повітрі вище активних грозових фронтів. Звичайно ж, їх прилади зафіксували струм, рухомий в напрямі протилежному напрямку руху струму при ясній погоді. Вчені підрахували, що всі грози, що відбуваються одночасно, генерують повний струм силою близько 1500 ампер, якраз досить для підтримки заряду Землі і збереження балансу.
9. Щорічно тонни міжпланетного пилу досягають Землі
Згідно сайту space.com, щороку поверхні Землі досягають близько 30000 тонн міжпланетного пилу. Більшість астероїдів блукає навколо Сонця в поясі між Марсом і Юпітером. Фрагменти, що утворюються від їх зіткнень, і пил затягуються всередину сонячної системи, і інколи наближаються до Землі. Пил і камені, рухомі по відношенню до Землі досить швидко, часто врізаються в атмосферу і згорають, створюючи ефект «падаючих зірок». Осколки, рухомі повільніше, можуть бути захоплені гравітацією планети і уціліти.
10. Магнітні полюси Землі переміщаються
Полюси на Землі мінялися місцями вже багато раз! Про це можна судити по тому, що напрям магнітного моменту каменів, створюючих океанське дно, непостійно. Яким воно буде, залежить від того, якою була орієнтація полюсів у момент формування каменя в районі серединно-океанічних хребтів. В процесі розвороту, який може відбуватися протягом декількох тисяч років, магнітні полюси починають відхилятися від полюсів обертання, і з часом виявляються на протилежних сторонах. Іноді це відхилення відбувається повільно і поступово, а іноді - в декілька стрибків.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.